Sezóna 2015 - aneb když člověk je ve správnou dobu na správném místě

Další plachtařská sezona, která byla na některé poměry velmi nestandardní, začala letos opět relativně brzy. První lety na CPS se objevují již v první polovině března.

V dubnu se rozjela naplno a to především prvními jarními závody, AZ cupem a FCC. Z našeho klubu se bohužel letos na AZ cup nikdo nedostavil, avšak FCC mělo již tradičně naše zástupce na listině. Petra Papežíková létala v klubové třídě, Marek Pechanec vyzkoušel nový stroj JS1 v třídě kombi a Olda Bartoník s Jirkou Kusbachem už tradičně zalétali v 15m třídě. Prievidza nezklamala a nabídla účastníkům 11 disciplín, ačkoliv nebyli tentokrát tak dlouhé, jako bývá na Slovesku již zvykem.

Jarní pohár Jeseníků již tradičně nemohl vynechat Luboš Papežík a Honza Rolínek. Podařilo se ulétat 6 disciplín.

Plachtařské mistrovství republiky se konalo na přelomu května a června v jihočeském Táboře, kam se vypravili ostřílení borci v sestavě: Kusbach, Pechanec, Bartoník, Papežíková. Nejlépe se zadařilo Jirkovi, který přivezl 7. místo v kombi třídě, hned za ním byl 8. Mára a Petra v klubovce vybojovala místo 9. a stala se opět mistryní ČR mezi ženami v této třídě a to po 10 odlétaných disciplínách.

V červenci se do Frýdlantu letos opět vypravil Roman Koňařík, kde lehce provětral našeho Arcuse.

Juniorského mistrovství ČR v Křižanově se letos poprvé zúčastnila s cirrusem Míša Vláčilíková a připsala si tak svých prvních 9 soutěžních disciplín.

V červenci se konalo v Osceny v Maďarsku také mistrovství Evropy v klapkových třídách, z kterého dovezli čeští reprezentanti stříbro v 18m třídě. Náš Olda Bartoník, který měl dle nominace létat v 20m třídě dvousedadlovek nakonec, bohužel, kvuli problémům s kluzákem musel účast na poslední chvíli odmítnout a tak náš aeroklub svého zástupce na této prestižní soutěži neměl.

V srpnu se kryly hned tři závody. Nejprestižnějším bylo mistrovství Evropy v neklapkových třídách v italském Rieti, kde byl český tým velmi úspěšný. Hned dva cenné kovy, zlato a stříbro, přivezli Češi v klubové třídě. Mistrem Evropy se stal „nováček“ Ondřej Dvořák z Rané. Video zde.

Ve stejnou dobu se konala také další světová soutěž, mistrovství světa žen v Dánsku. Zde měl náš klub zástupce hned dva: Petru Papežíkovou, která závodila v klubové třídě a také Toma Hlavenku, který soutěžil o titul nejlepšího pomocníka závodu. :) Dánsko bohužel ukázalo ženám svou pověst přímořského státu s velmi slabými plachtařskými podmínkami.

Přesto, s dostupy průměrně do 800m a velmi slabým stoupáním, ulovily dámy neuvěřitelných 9 disciplín v maximální délce 300km. Přes některé problémy, které se během závodu vyskytly, český dámský tým přivezl dvě medaile - stříbro a bronz - v třídě standard, kde nejvyšší stupínek ukořistila Daně Novákové francouzská závodnice, která létala celý závod s českými pilotkami a porazila je s velmi malým bodovým rozdílem pouze díky jedné nešťastné disciplíně. Petra skončila na místě 6. a přivezla si tak domů za své umístění alespoň diplom FAI.

Deprese ze špatného počasí v Dánsku ještě umocňoval fakt, že na CPS a výsledkové listině mistrovství regionů se objevovaly denně přelety, které létali čeští piloti v Hodkovicích, což byl třetí závod, jenž se s těmito dvěmi soutěžemi překrýval. V ČR v srpnu nastalo neuvěřitelně silné plachtařské počasí, které trvalo téměř celých 14 dní. CPS nestíhala počítat body za dlouhé přelety, které denně přibývaly po stovkách. Náš klub měl na regionech jedniného závodníka Jirku Kusbacha, který se umístil na krásném 5. místě a přivezl si především 400 a 500km dlouhé přelety, od každého po třech kusech, uletěné rychlostmi mnohdy hrubě přes 100km/h. Nejednou znělo na plachtařských komunikačních kanálech, že máme v Česku kousek Austrálie. Je potěšující, že také pár našich pilotů tohoto počasí využilo a letělo z Aeroklubu několik delších přeletů.

Na konci sezóny, kdy už většina plachtařů zasune kluzáky hluboko do penálu, se někteří otužilci vydali na sever, aby okusili letošní vlnu. Jedním z nich byl také Michal Čechmánek, který zvládl uletět 600km. Někteří ani nemuseli jet na sever, stačilo jim vytáhnout na Břeclav a navázat do vlny, která fungovala na hřebeni za Javořinou.

A ti, kterým je ve vlně moc zima, vydali se do krajů teplejších. Petra si splnila svůj sen a vydala se okusit tu skutečnou Austrálii, když o tu českou v létě přišla. V Narromine létala 14 dnů hned op tom, co zde skončilo čtvrté významné mistrovství-tentokrát juniorské, a přivezla si 3x 750km, jednu průměrem přes 125km/h, a také 3 hezké 400km trojúhelníky.

Hned op Vánocích se na CPS objevily výkony Jirky Kusbacha, který létal v Namibii. Nejdříve začal zlehka s přelety 500km a 770km, ale do nového roku vstoupil s plnou parou a následovaly výkony 500km, 1000km, 750km a 900km.

Ke všem úspěchům, kterých letos naši členové dosáhly nejen na soutěžích gratulujeme!

Snad tento rok bude pro bezmotorové létání také tak úspěšným a budeme mít opět mnoho práce dát všechny „kytičky“ pěkně dohromady. Přejeme také našim letadlům, aby si tento rok konečně pořádně ve vzduchu zaskotačila a nestála pouze v hangáru. Snad tyto výsledky budou některé méně aktivní členy motivovat k zvyšování také jejich vlastních výkonů a náletů.

 

Závěrem, poděkování patří Zlínskému kraji, který naší člence, Petře Papežíkové, finančně přispěl z Fondu Mládeže a Sportu na její přípravu a účast na mistrovstí světa žen a také všem, kteří aktivně prožili rok 2015 v kokpitech a posunuli tak naše výkonostní hranice opět o kousek dál. Díky Vám všem!